Opengear ACM7004-5-LMP
Resilience Gateway ACM7004-5-LMP - 4 serial Cisco Straight pinout, ext power, 1 GbE Ethernet or fiber SFP and 4 port GbE switch, 4G LTE cellular, dual SIM, 2 DIO and 2 output ports, Global Power Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory |
| Built-in Devices: | Led panel, 4 port switch |
| Compliant Standards: | TUV, C-Tick, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, UL 1950, R&TTE, RoHS, FIPS 140-2, FCC Part 15 B Class A, PTCRB, ICES-003 issue 4 Class A, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN55022:1998 + A1:2000 + A2:2003 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Depth: | 12 cm |
| Device Type: | Network management device |
| Encryption Algorithm: | SSL, FIPS 140-2 |
| Features: | VPN support, LDAP support, Syslog support, IP address filtering, DHCP server, FTP server, temperature sensor, port forwarding, TFTP server, water / smoke / motion sensors support, 4KV ESD Protector, Cisco straight pinout, dual SIM support |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 3.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 4 x RS-232 - RJ-45 ¦ 4 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 4 x USB 2.0 - Type A ¦ 2 x digital input/output ¦ 1 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x digital output ¦ 3 x aerial - SMA |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | -25 °C |
| Mobile Broadband Access: | Yes |
| Mobile Communication Protocol: | TD-SCDMA, WCDMA, HSPA+, LTE, FDD LTE, TDD LTE |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, FTP, DHCP, DDNS |
| Ports Qty: | 4 |
| Power Consumption Operational: | 11.5 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x ARM 800 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Supported Flash Memory Cards: | SIM card |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 600 g |
| Width: | 13 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| Warnings: | Warnings Gateways International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Gateways International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory |
| Built-in Devices: | Led panel, 4 port switch |
| Compliant Standards: | TUV, C-Tick, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, UL 1950, R&TTE, RoHS, FIPS 140-2, FCC Part 15 B Class A, PTCRB, ICES-003 issue 4 Class A, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN55022:1998 + A1:2000 + A2:2003 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Depth: | 12 cm |
| Device Type: | Network management device |
| Encryption Algorithm: | SSL, FIPS 140-2 |
| Features: | VPN support, LDAP support, Syslog support, IP address filtering, DHCP server, FTP server, temperature sensor, port forwarding, TFTP server, water / smoke / motion sensors support, 4KV ESD Protector, Cisco straight pinout, dual SIM support |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 3.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 4 x RS-232 - RJ-45 ¦ 4 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 4 x USB 2.0 - Type A ¦ 2 x digital input/output ¦ 1 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x digital output ¦ 3 x aerial - SMA |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | -25 °C |
| Mobile Broadband Access: | Yes |
| Mobile Communication Protocol: | TD-SCDMA, WCDMA, HSPA+, LTE, FDD LTE, TDD LTE |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, FTP, DHCP, DDNS |
| Ports Qty: | 4 |
| Power Consumption Operational: | 11.5 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x ARM 800 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Supported Flash Memory Cards: | SIM card |
| Switching Protocol: | Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 600 g |
| Width: | 13 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: