Aruba IAP-205-US
Aruba Instant IAP-205 Wireless Access Point, 802.11n/ac, 2x2:2, dual radio, integrated antennas.Restricted regulatory domain: United States
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 4 |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, IEC 60601-1-1, IEC 60601-1-2, UL 60950, CB, IC, UL 2043, FCC, cTUVus, EN 300 328, EN 301 893 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Trusted Platform Module (TPM), 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Cyclic Delay Diversity (CD |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.15 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Localisation: | United States |
| MTBF: | 711,187 hours |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | InstantOS |
| Power Consumption Operational: | 12.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 380 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 4 |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, IEC 60601-1-1, IEC 60601-1-2, UL 60950, CB, IC, UL 2043, FCC, cTUVus, EN 300 328, EN 301 893 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Trusted Platform Module (TPM), 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Cyclic Delay Diversity (CD |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.15 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Localisation: | United States |
| MTBF: | 711,187 hours |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | InstantOS |
| Power Consumption Operational: | 12.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 380 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: