Aruba JW156A
Aruba AP-103 Wireless Access Point, 802.11n, 2x2:2, dual radio, integrated antennas
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, FCC, R&TTE, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 60601-1, EN 300 328, EN 301 893 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Features: | Quality of Service (QoS), 2T2R MIMO technology, ceiling mountable, security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC) |
| Form Factor: | In-ceiling |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.15 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x serial |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 300 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, FCC, R&TTE, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 60601-1, EN 300 328, EN 301 893 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 15 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Features: | Quality of Service (QoS), 2T2R MIMO technology, ceiling mountable, security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC) |
| Form Factor: | In-ceiling |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.15 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x serial |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 300 g |
| Width: | 15 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: