Avaya WAP914400-E6
Avaya WLAN Access Point 9144 - Wireless access point - Wi-Fi - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, X.509-Zertifikate, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11j, IEE |
| Compliant Standards: | EN55022, ICES-003, EN55024, FCC Part 15 B, RSS-102, FCC Part 15 C, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 E, FCC CFR47, EN 300 328 V1.8.1:2012, EN 301 489-1 V1.9.2, EN 301 489-17 V2.2.1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition 2011-12, ETSI |
| Connectivity Technology: | Kabellos |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 (draft 5.0) |
| Data Transfer Rate: | 1.733 Gbps |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Accesspoint |
| Encryption Algorithm: | LEAP, RC4, MD5, SSL, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, PKI, WEP |
| Features: | DHCP Support, Syslog-Unterstützung, IPv6-Unterstützung, Hochverfügbarkeit, Deep Inspection, SNTP-Unterstützung, Spanning Tree Protocol (STP)-Unterstützung, IPv4-Unterstützung, NetFlow, Management Information Base (MIB), gekennzeichnetes VLAN, IPFIX, MU-MI |
| Form Factor: | Extern |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90 % (nicht kondensierend) |
| Manufacturer: | Nortel Avaya Extreme |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP |
| Power Consumption Operational: | 25.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP |
| Ruggedized Design: | Innen |
| Version: | original |
| Weight: | 816 g |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, X.509-Zertifikate, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11j, IEE |
| Compliant Standards: | EN55022, ICES-003, EN55024, FCC Part 15 B, RSS-102, FCC Part 15 C, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 E, FCC CFR47, EN 300 328 V1.8.1:2012, EN 301 489-1 V1.9.2, EN 301 489-17 V2.2.1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition 2011-12, ETSI |
| Connectivity Technology: | Kabellos |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2 (draft 5.0) |
| Data Transfer Rate: | 1.733 Gbps |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Accesspoint |
| Encryption Algorithm: | LEAP, RC4, MD5, SSL, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, PKI, WEP |
| Features: | DHCP Support, Syslog-Unterstützung, IPv6-Unterstützung, Hochverfügbarkeit, Deep Inspection, SNTP-Unterstützung, Spanning Tree Protocol (STP)-Unterstützung, IPv4-Unterstützung, NetFlow, Management Information Base (MIB), gekennzeichnetes VLAN, IPFIX, MU-MI |
| Form Factor: | Extern |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90 % (nicht kondensierend) |
| Manufacturer: | Nortel Avaya Extreme |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP |
| Power Consumption Operational: | 25.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP |
| Ruggedized Design: | Innen |
| Version: | original |
| Weight: | 816 g |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
Daniel Losch is your contact person for: