Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Capacity: | Wireless clients: 400 ¦ Wireless clients per Wi-Fi radio: 200 ¦ Spatial streams: 2 |
| Compliant Standards: | VCCI, ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, RSS-102, UL 2043, AES, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, FCC Part 15.407, ARIB STD-T66, ARIB STD-T71, EN 300 328, FCC OET Bulletin 65c, EN 301 489-1, EN 301 893, CAN/CSA-C22.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac (draft 5.0), Bluetooth 4.1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.1, IEEE 802.11ac Wave 2 (draft 5.0) |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 11.4 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TLS, PEAP, TTLS, WPA, WPA2 |
| Features: | VLAN support, DFS support, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, 2T2R MIMO technology, Maximum Ratio Combining (MRC), cyclic shift diversity (CSD), MU-MIMO technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Form Factor: | In-wall mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | Stand-alone version. Management via the integrated virtual WLAN controller or via additional controller. A software exchange from AP to LAP is possible. |
| Included Accessories: | Mounting brackets, Torx security screw |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x pass-through - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Processors Installed: | 1.4 GHz |
| RAM: | 512 MB |
| Software Included: | CAPWAP Software Image |
| Status Indicators: | Port status, Boot State, error, status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 44 - 57 V |
| Weight: | 560 g |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Capacity: | Wireless clients: 400 ¦ Wireless clients per Wi-Fi radio: 200 ¦ Spatial streams: 2 |
| Compliant Standards: | VCCI, ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, RSS-102, UL 2043, AES, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, FCC Part 15.407, ARIB STD-T66, ARIB STD-T71, EN 300 328, FCC OET Bulletin 65c, EN 301 489-1, EN 301 893, CAN/CSA-C22.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac (draft 5.0), Bluetooth 4.1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Bluetooth 4.1, IEEE 802.11ac Wave 2 (draft 5.0) |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 11.4 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TLS, PEAP, TTLS, WPA, WPA2 |
| Features: | VLAN support, DFS support, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, 2T2R MIMO technology, Maximum Ratio Combining (MRC), cyclic shift diversity (CSD), MU-MIMO technology, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Form Factor: | In-wall mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | Stand-alone version. Management via the integrated virtual WLAN controller or via additional controller. A software exchange from AP to LAP is possible. |
| Included Accessories: | Mounting brackets, Torx security screw |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x pass-through - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Processors Installed: | 1.4 GHz |
| RAM: | 512 MB |
| Software Included: | CAPWAP Software Image |
| Status Indicators: | Port status, Boot State, error, status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 44 - 57 V |
| Weight: | 560 g |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: