Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Compliant Standards: | VCCI, ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, RSS-102, UL 2043, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, FCC Part 15.407, EN 60601-1-2, ARIB STD-T66, ARIB STD-T71, ARIB STD-T33, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 300 328, EN 301 489-1, EN |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 22.1 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | AES, TLS, PEAP, TTLS, TKIP |
| Features: | Auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), MIMO technology, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, CleanAir technology, Cisco M-Drive technology |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Form Factor: | External |
| Gain Level: | 4 dBi |
| Height: | 4.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Important product information: | Controller-based. Requires additional controller for management. A software exchange from CAP to SAP is possible. |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Line Coding Format: | CCK |
| Localisation: | Australia, Hong Kong, Mexico, New Zealand, Panama, Dominican Republic |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Spread Spectrum Method: | OFDM |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.04 kg |
| Width: | 22.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST |
| Compliant Standards: | VCCI, ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, RSS-102, UL 2043, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, FCC Part 15.407, EN 60601-1-2, ARIB STD-T66, ARIB STD-T71, ARIB STD-T33, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 300 328, EN 301 489-1, EN |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 22.1 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | AES, TLS, PEAP, TTLS, TKIP |
| Features: | Auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), MIMO technology, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, CleanAir technology, Cisco M-Drive technology |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Form Factor: | External |
| Gain Level: | 4 dBi |
| Height: | 4.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Important product information: | Controller-based. Requires additional controller for management. A software exchange from CAP to SAP is possible. |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Line Coding Format: | CCK |
| Localisation: | Australia, Hong Kong, Mexico, New Zealand, Panama, Dominican Republic |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Spread Spectrum Method: | OFDM |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.04 kg |
| Width: | 22.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: