Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ Active VLANs: 4096 ¦ IPv4 routes (static): up to 8000 ¦ IPv6 routes (static): up to 4000 ¦ ACL entries: up to 2000 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2, USGv6 |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, DHCP support, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgrad |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 10 x 10Gbit LAN RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ ¦ 2 x 10Gbit LAN RJ-45/SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Brazil |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 633,325 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity (64-byte packet size): 178.56 Mpps ¦ Switching capacity: 240 Gbps |
| Ports: | 10 x 10 Gigabit Ethernet + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR |
| Status Indicators: | System, link/speed, master, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (47 - 63 Hz) |
| Weight: | 2.93 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ Active VLANs: 4096 ¦ IPv4 routes (static): up to 8000 ¦ IPv6 routes (static): up to 4000 ¦ ACL entries: up to 2000 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2, USGv6 |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, DHCP support, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgrad |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 10 x 10Gbit LAN RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ ¦ 2 x 10Gbit LAN RJ-45/SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Brazil |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 633,325 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity (64-byte packet size): 178.56 Mpps ¦ Switching capacity: 240 Gbps |
| Ports: | 10 x 10 Gigabit Ethernet + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR |
| Status Indicators: | System, link/speed, master, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (47 - 63 Hz) |
| Weight: | 2.93 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: