Cisco WAP2000-G5
Wireless-G Access Point with Power Over Ethernet
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Basic Service Set Identifier (BSSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11e |
| Compliant Standards: | ICES-003, FCC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Data Transfer Rate: | 54 Mbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), repeating mode, Syslog support, firmware upgradable, MIMO technology, LAN-to-LAN bridging, Wi-Fi Multimedia (WM |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| OS Provided: | Linux |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 0.77 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | Basic Service Set Identifier (BSSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11e |
| Compliant Standards: | ICES-003, FCC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Data Transfer Rate: | 54 Mbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | 128-bit WEP, 64-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), repeating mode, Syslog support, firmware upgradable, MIMO technology, LAN-to-LAN bridging, Wi-Fi Multimedia (WM |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| OS Provided: | Linux |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 0.77 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: