Cisco WAP551-E-K9
Single Radio 450Mbps Access Point with PoE (ETSI) 802.11n
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 5 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, AS/NZS 4268, FCC Part 15.407, EN 300 328, EN 301 893, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 450 Mbps |
| Depth: | 23 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA, WPA2 |
| Features: | Auto-sensing per device, load balancing, VLAN support, IPv6 support, Wireless Distribution System (WDS) support, firmware upgradable, wall mountable, Spanning Tree Protocol (STP) support, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, event log, Quality of Service (QoS) |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 5 dBi |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Localisation: | Middle East, Africa, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Network / Transport Protocol: | DHCP, Bonjour |
| OS Provided: | Linux |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| RAM: | 64 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTPS |
| Spread Spectrum Method: | OFDM |
| Status Indicators: | Power, LAN, wireless |
| Version: | original |
| Weight: | 0.685 kg |
| Width: | 23 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 5 |
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Cables Included: | 1 x network cable |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | ICES-003, FCC Part 15.247, RSS-210, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15.107, FCC Part 15.109, AS/NZS 4268, FCC Part 15.407, EN 300 328, EN 301 893, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 450 Mbps |
| Depth: | 23 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA, WPA2 |
| Features: | Auto-sensing per device, load balancing, VLAN support, IPv6 support, Wireless Distribution System (WDS) support, firmware upgradable, wall mountable, Spanning Tree Protocol (STP) support, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, event log, Quality of Service (QoS) |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 5 dBi |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Localisation: | Middle East, Africa, Europe |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Network / Transport Protocol: | DHCP, Bonjour |
| OS Provided: | Linux |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| RAM: | 64 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, HTTPS |
| Spread Spectrum Method: | OFDM |
| Status Indicators: | Power, LAN, wireless |
| Version: | original |
| Weight: | 0.685 kg |
| Width: | 23 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: