CommScope Ruckus 901-R310-WW02
Ruckus ZoneFlex R310 - Wireless access point - Wi-Fi 5 - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Active Directory |
| Capacity: | Maximum number of clients: 100 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | RoHS, WEEE, EN 60601-1-2 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 1167 Mbps |
| Depth: | 13.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Routing, auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, power over Ethernet (PoE), load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, wall mountable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), RADIUS |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Power Consumption Operational: | 7.8 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Selectable Channels Qty: | 11 |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 220 g |
| Width: | 13.5 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Active Directory |
| Capacity: | Maximum number of clients: 100 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | RoHS, WEEE, EN 60601-1-2 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 1167 Mbps |
| Depth: | 13.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Routing, auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, power over Ethernet (PoE), load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, wall mountable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), RADIUS |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Power Consumption Operational: | 7.8 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Selectable Channels Qty: | 11 |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 220 g |
| Width: | 13.5 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: