CommScope Ruckus 901-R500-US00
Ruckus ZoneFlex R500 - Wireless access point - Wi-Fi 5 - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Concurrent stations: 500 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | UL 2043, RoHS, WEEE, EN 60601-1-2, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth: | 15.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, WPA-PSK |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, wall mountable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), ceiling mountable, security lock slot (cab |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4 cm |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, SNMP, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Selectable Channels Qty: | 11 |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 350 g |
| Width: | 15.8 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Concurrent stations: 500 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | UL 2043, RoHS, WEEE, EN 60601-1-2, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth: | 15.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, WPA-PSK |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, load balancing, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, wall mountable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), ceiling mountable, security lock slot (cab |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4 cm |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, SNMP, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Selectable Channels Qty: | 11 |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 350 g |
| Width: | 15.8 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: