CommScope Ruckus 901-R730-WW00
Ruckus R730 - Wireless access point - Wi-Fi 6 - 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (3 bands)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna Qty: | 12 |
|---|---|
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | Maximum associated clients: 1024 ¦ SSIDs per radio: 16 |
| Compliant Standards: | EN 60950-1, EN 60601-1-2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Data Transfer Rate: | 5 Gbps |
| Depth: | 24.96 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK, WPA3 |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, Mesh networking, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Wi-Fi Multimedia (WMM) support, IPv4 support, Low Density Parity Check (LDPC), Space Time Blocking Code (STBC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), security |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (3 bands) |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 5.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5/5GBase-T - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Status Indicators: | Power, 5 GHz, 2.4 GHz |
| Version: | original |
| Weight: | 1.6 kg |
| Width: | 22.19 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna Qty: | 12 |
|---|---|
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | Maximum associated clients: 1024 ¦ SSIDs per radio: 16 |
| Compliant Standards: | EN 60950-1, EN 60601-1-2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Data Transfer Rate: | 5 Gbps |
| Depth: | 24.96 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK, WPA3 |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, Mesh networking, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Wi-Fi Multimedia (WMM) support, IPv4 support, Low Density Parity Check (LDPC), Space Time Blocking Code (STBC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), security |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (3 bands) |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 5.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5/5GBase-T - RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Status Indicators: | Power, 5 GHz, 2.4 GHz |
| Version: | original |
| Weight: | 1.6 kg |
| Width: | 22.19 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: