CommScope Ruckus 901-R850-WW00
Ruckus R850 - Wireless access point - ZigBee - Bluetooth, ZigBee, Wi-Fi 6 - 2.4 GHz, 5 GHz - wall / ceiling mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS |
| Capacity: | Simultaneous VoIP clients: 60 ¦ SSIDs per radio: 16 |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Zigbee |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.3at, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, UL 2043, RoHS, EN 60950-1, WEEE, EN 60601-1-2, EN 62311, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1, ISTA 2A |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, ZigBee, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 24.96 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | TKIP, WPA, WPA-PSK, WPA3 |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, WISP mode, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Access Control List (ACL) support, Low Density Parity Check (LDPC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), Captive Portal, BeamFlex+ Smart Antenna Technology, Smart Q |
| Form Factor: | Wall / ceiling mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x 1/2.5/5GBase-T (PoE+) |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Performance: | Maximum data rate (2.4 GHz): 1148 Mbps ¦ Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| Weight: | 1.53 kg |
| Width: | 22.19 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS |
| Capacity: | Simultaneous VoIP clients: 60 ¦ SSIDs per radio: 16 |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Zigbee |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.3at, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, UL 2043, RoHS, EN 60950-1, WEEE, EN 60601-1-2, EN 62311, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1, ISTA 2A |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, ZigBee, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 24.96 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | TKIP, WPA, WPA-PSK, WPA3 |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, WISP mode, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Access Control List (ACL) support, Low Density Parity Check (LDPC), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), Captive Portal, BeamFlex+ Smart Antenna Technology, Smart Q |
| Form Factor: | Wall / ceiling mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 2 dBi |
| Height: | 6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x 1/2.5/5GBase-T (PoE+) |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | OFDM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, PPPoE |
| Performance: | Maximum data rate (2.4 GHz): 1148 Mbps ¦ Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| Weight: | 1.53 kg |
| Width: | 22.19 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: