CommScope Ruckus 901-T301-US51
Ruckus ZoneFlex T301s - Wireless access point - Wi-Fi 5 - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Simultaneous VoIP clients: 30 ¦ Concurrent stations: 500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | CISPR 24, CISPR 22, IEC 60529 IP67, CB, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, FCC, RoHS, WEEE, IP67, EN50155, EN 62311, EN 50121-4, GR-1089-CORE, EN 50121-1, EN60950-1:2006 + A12:2011, IEC 60950-22, ETSI 300 019, EN 50385, IEC 60950-1:2005 Second Edit |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 19.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Directional |
| Encryption Algorithm: | AES, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Load balancing, wall mountable, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Quality of Service (QoS), Network Admissions Control (NAC), Jumbo Frames support, pole mountable, dual-stream (2x2), Captive Portal, BeamFlex+ Smart Antenna Technology |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 11 cm |
| Included Accessories: | Mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 23.9 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Simultaneous VoIP clients: 30 ¦ Concurrent stations: 500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | CISPR 24, CISPR 22, IEC 60529 IP67, CB, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, FCC, RoHS, WEEE, IP67, EN50155, EN 62311, EN 50121-4, GR-1089-CORE, EN 50121-1, EN60950-1:2006 + A12:2011, IEC 60950-22, ETSI 300 019, EN 50385, IEC 60950-1:2005 Second Edit |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Data Transfer Rate: | 867 Mbps |
| Depth: | 19.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Directional |
| Encryption Algorithm: | AES, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | Load balancing, wall mountable, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Quality of Service (QoS), Network Admissions Control (NAC), Jumbo Frames support, pole mountable, dual-stream (2x2), Captive Portal, BeamFlex+ Smart Antenna Technology |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 11 cm |
| Included Accessories: | Mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 2.5 kg |
| Width: | 23.9 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: