CommScope Ruckus 9U1-R310-WW02
Ruckus ZoneFlex R310 Unleashed - Wireless access point - Wi-Fi 5 - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Concurrent stations: 100 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 ¦ Spatial streams: 2 |
| Compliant Standards: | CB, IC, WEEE, EN 60601-1-2, EFTA, RoHS 2 (2011/05/EU) |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 13.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, LDAP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, RADIUS support, reset button, 2T2R MIMO technology |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI, TR-069 |
| Version: | original |
| Weight: | 220 g |
| Width: | 13.5 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP, Basic Service Set Identifier (BSSID), Active Directory |
| Capacity: | Concurrent stations: 100 ¦ Simultaneous VoIP clients: 30 ¦ Spatial streams: 2 |
| Compliant Standards: | CB, IC, WEEE, EN 60601-1-2, EFTA, RoHS 2 (2011/05/EU) |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 13.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Auto-sensing per device, DHCP support, NAT support, LDAP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, RADIUS support, reset button, 2T2R MIMO technology |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH, CLI, TR-069 |
| Version: | original |
| Weight: | 220 g |
| Width: | 13.5 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: