Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Compliant Standards: | UL, IC, FCC |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac (draft) |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac (draft) |
| Data Transfer Rate: | 1.3 Gbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | 128-bit WEP, 64-bit WEP, SSL, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | RADIUS support, Network Access Protection (NAP), dual band |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH |
| Status Indicators: | Power |
| Version: | original |
| Weight: | 314 g |
| Width: | 17 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Compliant Standards: | UL, IC, FCC |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac (draft) |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac (draft) |
| Data Transfer Rate: | 1.3 Gbps |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | 128-bit WEP, 64-bit WEP, SSL, WPA, WPA2, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Features: | RADIUS support, Network Access Protection (NAP), dual band |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting brackets |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH |
| Status Indicators: | Power |
| Version: | original |
| Weight: | 314 g |
| Width: | 17 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: