D-Link DBA-X2830P
D-Link Nuclias DBA-X2830P - Wireless access point - 802.11ax - Wi-Fi - 2.4 GHz, 5 GHz
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 8 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | NAT support, VLAN support, IPv6 support, firmware upgradable, 802.1x authentication, MU-MIMO technology, band steering, IP geolocation |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 1/2.5GBase-T |
| Manufacturer: | D-Link |
| Network / Transport Protocol: | HTTPs |
| Remote Management Protocol: | HTTPS, RADIUS |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 8 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | NAT support, VLAN support, IPv6 support, firmware upgradable, 802.1x authentication, MU-MIMO technology, band steering, IP geolocation |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 1/2.5GBase-T |
| Manufacturer: | D-Link |
| Network / Transport Protocol: | HTTPs |
| Remote Management Protocol: | HTTPS, RADIUS |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: