Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS |
| Built-in Devices: | Led panel |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | TUV, EN 60950, UL 60950, UL 2043, FCC, TELEC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 19.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | Firewall protection, auto-sensing per device, VPN support, load balancing, VLAN support, packet filtering, Intrusion Detection System (IDS), Intrusion Prevention System (IPS), firmware upgradable, 15 KV Electrostatic Discharge Protection, Quality of Servi |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 2.54 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 794 g |
| Width: | 12.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | RADIUS |
| Built-in Devices: | Led panel |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Compliant Standards: | TUV, EN 60950, UL 60950, UL 2043, FCC, TELEC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 300 Mbps |
| Depth: | 19.8 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | Firewall protection, auto-sensing per device, VPN support, load balancing, VLAN support, packet filtering, Intrusion Detection System (IDS), Intrusion Prevention System (IPS), firmware upgradable, 15 KV Electrostatic Discharge Protection, Quality of Servi |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 2.54 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 794 g |
| Width: | 12.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: