Extreme AP310e-WR
Dual Radio 802.11ax - 2x22 Dual 5G Indoor External Antenna Access Point. Domain EMEA Rest of World
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Zigbee |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | IEC 60601-1-2, ICES-003 Class B, UL 2043, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 4268, EN 60601-1-2, EN 50581:2012, EN 62479:2010, RoHS 2011/65/EU, EN 50385, EN 61000-3-3:2013, EN 62311:2008, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 B Class B, RSS-247, EN 55024:2010 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 16.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), WPA encryption, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, dual band, Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), 2x2:2 MU-MIMO technology, security slot (Kensington security lock compatible), Orth |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 - Type A ¦ 5 x aerial - RP-SMA |
| Localisation: | EMEA, Rest of World |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Power Consumption Operational: | 14 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 700 g |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Zigbee |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | IEC 60601-1-2, ICES-003 Class B, UL 2043, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 4268, EN 60601-1-2, EN 50581:2012, EN 62479:2010, RoHS 2011/65/EU, EN 50385, EN 61000-3-3:2013, EN 62311:2008, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 B Class B, RSS-247, EN 55024:2010 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Depth: | 16.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), WPA encryption, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, dual band, Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), 2x2:2 MU-MIMO technology, security slot (Kensington security lock compatible), Orth |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x USB 3.0 - Type A ¦ 5 x aerial - RP-SMA |
| Localisation: | EMEA, Rest of World |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | -20 °C |
| Power Consumption Operational: | 14 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Version: | original |
| Weight: | 700 g |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: