Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ¦ BSSIDs per radio: 16 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 300 328, EN 301 489, EN 60601-1-1, LVD 72/23/EEC, EN 301 893, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | MIMO technology, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), 3T3R MIMO technology, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blo |
| Form Factor: | In-ceiling |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 5.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | Controller-based. Requires additional controller for management. |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Concurrent data rate (5 GHz): 1.3 Gbps ¦ Concurrent data rate (2.4 GHz): 600 Mbps ¦ Aggregate throughput: 1.9 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 15.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, system, wireless, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 750 g |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Capacity: | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ¦ BSSIDs per radio: 16 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 300 328, EN 301 489, EN 60601-1-1, LVD 72/23/EEC, EN 301 893, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Depth: | 20.3 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Features: | MIMO technology, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), 3T3R MIMO technology, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blo |
| Form Factor: | In-ceiling |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 5.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | Controller-based. Requires additional controller for management. |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 |
| Line Coding Format: | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Concurrent data rate (5 GHz): 1.3 Gbps ¦ Concurrent data rate (2.4 GHz): 600 Mbps ¦ Aggregate throughput: 1.9 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 15.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS |
| Status Indicators: | Power, system, wireless, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 750 g |
| Width: | 20.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: