Lancom 61829
LANCOM LW-600 (WW) Dual radio access point based on LCOS LX with Wi-Fi 6 (802.11ax) for up to 1,800 Mbps, parralel operation at 2.4 GHz and 5 GHz, 2x2 MU-MIMO, OFDMA, TWT, 1x GE, IEEE 802.3af PoE, IEEE 802.1X, Multi-SSID, VLAN, int. antennas
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | MS-CHAP v.2, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-TLS, EAP-TTLS |
| Cables Included: | 1 x network cable - 1 m |
| Capacity: | VLANs supported: 4096 ¦ Concurrent WiFi client devices: up to 128 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11r, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | EN 62479:2010, EN 301 489-1 V2.1.1, EN 301 489-17 V3.1.1, EN 301 893 V2.1.1, EN 62368-1:2014+AC:2015+A11:2017, EN 300 328 V2.2.2 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, 802.11ax |
| Data Transfer Rate: | 1775 Mbps |
| Depth: | 17.7 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | RC4, PEAP, TKIP, AES-CCMP, WPA2-PSK, WPA2-Enterprise, WEP, WPA3-Enterprise, AES-GCMP, WPA3-Personal, LEPS-U |
| Features: | VLAN support, Quality of Service (QoS), Multiple SSID support, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Space Time Blocking Code (STBC), band steering, IAPP (Inter Access Point Protocol) support, Short Guard Interval, 2x2 MIMO techn |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.77 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Wall mounting kit, ceiling mounting kit, T-Rail mounting kit |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Line Coding Format: | 256 QAM, 1024 QAM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | LCOS LX 5.20 |
| Performance: | Maximum data rate (IEEE 802.11ac): 867 Mbps ¦ Maximum data rate (IEEE 802.11n): 300 Mbps ¦ Maximum data rate (IEEE 802.11ax): 1200 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 17.7 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 2 |
| Authentication Method: | MS-CHAP v.2, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-TLS, EAP-TTLS |
| Cables Included: | 1 x network cable - 1 m |
| Capacity: | VLANs supported: 4096 ¦ Concurrent WiFi client devices: up to 128 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.3az, IEEE 802.11r, IEEE 802.11ac Wave 2, IEEE 802.11ax |
| Compliant Standards: | EN 62479:2010, EN 301 489-1 V2.1.1, EN 301 489-17 V3.1.1, EN 301 893 V2.1.1, EN 62368-1:2014+AC:2015+A11:2017, EN 300 328 V2.2.2 |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Wave 2, 802.11ax |
| Data Transfer Rate: | 1775 Mbps |
| Depth: | 17.7 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | RC4, PEAP, TKIP, AES-CCMP, WPA2-PSK, WPA2-Enterprise, WEP, WPA3-Enterprise, AES-GCMP, WPA3-Personal, LEPS-U |
| Features: | VLAN support, Quality of Service (QoS), Multiple SSID support, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Space Time Blocking Code (STBC), band steering, IAPP (Inter Access Point Protocol) support, Short Guard Interval, 2x2 MIMO techn |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Height: | 3.77 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Wall mounting kit, ceiling mounting kit, T-Rail mounting kit |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
| Line Coding Format: | 256 QAM, 1024 QAM |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Lancom |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Provided: | LCOS LX 5.20 |
| Performance: | Maximum data rate (IEEE 802.11ac): 867 Mbps ¦ Maximum data rate (IEEE 802.11n): 300 Mbps ¦ Maximum data rate (IEEE 802.11ax): 1200 Mbps |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 17.7 cm |
| GPSR - economic actor: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
| GPSR - EU responsible person: | LANCOM Systems, Deutschland, Adenauerstraße 20, Würselen, 52146, info @ lancom.de |
Rico Heise is your contact person for: