F5 Networks F5-BIG-LTM-I2800
F5 BIG-IP iSeries Local Traffic Manager i2800 - Load balancing device - 10 GigE - 1U - rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 14000000 ¦ HTTP (layer 4) requests per second: 1000000 |
| Compliant Standards: | IC Class A, CSA C22.2 No. 60950-1-07, FCC Part 15 B Class A, VCCI Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, ETSI EN 300 386 V1.6.1:2012, EN 61000-3-2:2014, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, EN 55032:2012, ANSI/UL 60950-1-2014, EN 60950-1:2006+A11:200 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 57.15 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 500 GB x 1 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x USB - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 4 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x - SFP+ |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Request rate (layer 7): 650000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 250000 connections per second ¦ Layer 4 throughput: 10 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 10 Gbps ¦ Hardware compression: 5 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 95 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon |
| RAM: | 16 GB DDR4 SDRAM |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| Warnings: | Warnings Controller International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller International.pdf |
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Capacity: | Concurrent Layer 4 connections: 14000000 ¦ HTTP (layer 4) requests per second: 1000000 |
| Compliant Standards: | IC Class A, CSA C22.2 No. 60950-1-07, FCC Part 15 B Class A, VCCI Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, ETSI EN 300 386 V1.6.1:2012, EN 61000-3-2:2014, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, EN 55032:2012, ANSI/UL 60950-1-2014, EN 60950-1:2006+A11:200 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 57.15 cm |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 500 GB x 1 |
| Height: | 4.37 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 1 x USB - Type A ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 4 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x - SFP+ |
| Manufacturer: | F5 Networks |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Request rate (layer 7): 650000 requests per second ¦ Connection rate (layer 4): 250000 connections per second ¦ Layer 4 throughput: 10 Gbps ¦ Layer 7 throughput: 10 Gbps ¦ Hardware compression: 5 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 95 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon |
| RAM: | 16 GB DDR4 SDRAM |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
| GPSR - EU responsible person: | F5 Networks, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 2, München, 81829, f5.dpo @ fieldfisher.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: