HPE JW678A
Aruba 7010 (RW) 16p 150W PoE+ 10/100/1000BASE-T 1G BASE-X SFP 32 AP and 2K Clients Controller
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Capacity: | Maximum number of access points: 32 ¦ Concurrent devices: 2048 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Concurrent GRE tunnels: 1024 ¦ Maximum number of access points (remote): 32 ¦ Concurrent tunneled ports: 1024 ¦ Concurrent IPSec sessions: 1024 ¦ Concurren |
| Compliant Standards: | C-Tick, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, MIC, ICES-003 Class A, AS/NZS 3548, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edi |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 33.7 cm |
| Device Type: | Network management device |
| Features: | VPN support, IPv6 support, IPv4 support, Adaptive Radio Management (ARM), ClientMatch |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x micro-USB |
| MTBF: | 232,843 hours |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | AES throughput: 3.6 Gbps ¦ Firewall throughput: 4 Gbps ¦ 3DES throughput: 2.4 Gbps |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 190 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 3.4 kg |
| Width: | 31.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller International.pdf |
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Capacity: | Maximum number of access points: 32 ¦ Concurrent devices: 2048 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ Concurrent GRE tunnels: 1024 ¦ Maximum number of access points (remote): 32 ¦ Concurrent tunneled ports: 1024 ¦ Concurrent IPSec sessions: 1024 ¦ Concurren |
| Compliant Standards: | C-Tick, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, MIC, ICES-003 Class A, AS/NZS 3548, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edi |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 33.7 cm |
| Device Type: | Network management device |
| Features: | VPN support, IPv6 support, IPv4 support, Adaptive Radio Management (ARM), ClientMatch |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x micro-USB |
| MTBF: | 232,843 hours |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | AES throughput: 3.6 Gbps ¦ Firewall throughput: 4 Gbps ¦ 3DES throughput: 2.4 Gbps |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 190 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Status Indicators: | Power, status |
| Version: | original |
| Weight: | 3.4 kg |
| Width: | 31.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: