Cisco PA-2FE-FX
2-Port Fast Ethernet 100Base FX Port Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-F, Ethernet 100Base-FX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 15.3 cm |
| Designed For: | Cisco 7204 VXR |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.6 cm |
| Interface (Bus) Type: | Expansion Slot |
| Interfaces: | 2 x 100Base-FX - SC multi-mode - female - 4 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Ports: | 10/100 Ethernet x 2 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port status, transmit, receive, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 0.45 kg |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter 10 - 100 International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter 10 - 100 International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-F, Ethernet 100Base-FX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 15.3 cm |
| Designed For: | Cisco 7204 VXR |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.6 cm |
| Interface (Bus) Type: | Expansion Slot |
| Interfaces: | 2 x 100Base-FX - SC multi-mode - female - 4 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Ports: | 10/100 Ethernet x 2 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port status, transmit, receive, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 0.45 kg |
| Width: | 16.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: