Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Auxiliary Ports: | 4 x QSFP+ (uplink) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 5 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE) |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5020, 6001, 6001P, 6001P Chassis, 6001T, 6004, 7000 Series 10-Slot Chassis 46-Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 18-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 18-Slot Chassis 46-Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 4-Slot Cha |
| Device Type: | Expansion module - 48 ports |
| Features: | VLAN support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Class of Service (CoS) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x network - SFP/SFP+ ¦ 4 x network - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Performance: | Bandwidth: 160 Gbps |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter Gigabit International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter Gigabit International.pdf |
| Auxiliary Ports: | 4 x QSFP+ (uplink) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 5 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE) |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5020, 6001, 6001P, 6001P Chassis, 6001T, 6004, 7000 Series 10-Slot Chassis 46-Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 18-Slot Chassis 110Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 18-Slot Chassis 46-Gbps/Slot Fabric Module, 7000 Series 4-Slot Cha |
| Device Type: | Expansion module - 48 ports |
| Features: | VLAN support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Class of Service (CoS) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x network - SFP/SFP+ ¦ 4 x network - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Performance: | Bandwidth: 160 Gbps |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: