Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-TX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI Class A ITE, AS/NZ 3548 Class A, ICES-003 Class A |
| Connections: | 16 x network - Ethernet 1000Base-TX - RJ-45 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Full duplex mode |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 26.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-TX - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 16 |
| Version: | original |
| Width: | 92.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter Gigabit International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter Gigabit International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-TX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI Class A ITE, AS/NZ 3548 Class A, ICES-003 Class A |
| Connections: | 16 x network - Ethernet 1000Base-TX - RJ-45 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Full duplex mode |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 26.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-TX - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 16 |
| Version: | original |
| Width: | 92.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: