Lenovo 4XC7A08236
ThinkSystem Broadcom 57416 10GBASE-T 2-port OCP Ethernet Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-T, Ethernet 10GBase-T |
|---|---|
| Capacity: | Jumbo frame size: 9000 |
| Compliant Standards: | UL, BSMI CNS 13438 Class A, RRL, CSA 22.2 No. 950, MIC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, cTUVus, VCCI V-3, KN24, KN22 Class A, CNS 14336, EN 55024:2010, EN 55022:2010, EN 55024 Class A, FCC CFR47 Part 15 A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 11.5 cm |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile VX2330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3331 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3530-G Appliance 7Z63 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3575-G Integrated System 7D43 ¦ Lenovo ThinkAgile VX5530 Appliance 7Z63 ¦ L |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | IPv6 support, Data Center Bridging Exchange (DCBX) support, IPv4 support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), checksum offload support, |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Interface (Bus) Type: | Open Compute Project mezzanine (OCP) 3.0 |
| Interfaces: | 2 x network - RJ-45 |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Ports: | Gigabit Ethernet / 10Gb Ethernet x 2 |
| Processor: | 1 x Broadcom BCM57416 |
| Version: | original |
| Width: | 7.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| Warnings: | Warnings Adapter Gigabit International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter Gigabit International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-T, Ethernet 10GBase-T |
|---|---|
| Capacity: | Jumbo frame size: 9000 |
| Compliant Standards: | UL, BSMI CNS 13438 Class A, RRL, CSA 22.2 No. 950, MIC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, cTUVus, VCCI V-3, KN24, KN22 Class A, CNS 14336, EN 55024:2010, EN 55022:2010, EN 55024 Class A, FCC CFR47 Part 15 A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 11.5 cm |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile VX2330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3331 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3530-G Appliance 7Z63 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3575-G Integrated System 7D43 ¦ Lenovo ThinkAgile VX5530 Appliance 7Z63 ¦ L |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | IPv6 support, Data Center Bridging Exchange (DCBX) support, IPv4 support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), checksum offload support, |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Interface (Bus) Type: | Open Compute Project mezzanine (OCP) 3.0 |
| Interfaces: | 2 x network - RJ-45 |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Ports: | Gigabit Ethernet / 10Gb Ethernet x 2 |
| Processor: | 1 x Broadcom BCM57416 |
| Version: | original |
| Width: | 7.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
Michael Holste is your contact person for: