Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="The abbreviation API stands for Application Programming Interface and is a collection of commands, protocols, functions and objects." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">API</a> Supported: | DirectX 11, OpenCL, DirectCompute 5.0, OpenGL 4.3 |
|---|---|
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bandwidth is a key figure in signal processing and is used in various areas of computer science and physics to describe the frequency range." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">Bandwidth</a>: | 134 GBps |
| Bus Type: | PCI Express 2.0 x16 |
| Bus Width: | 192-bit |
| CUDA Cores: | 768 |
| Depth: | 24.1 cm |
| Designed For: | HP Workstation Z220, Z420, Z620, Z820 |
| Device Type: | Graphics card |
| Effective Clock Speed: | 2.8 GHz |
| Features: | Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, Nvidia CUDA technology, Shader Model 5.0, Kepler GPU Architecture, Multi-Stream Transport, Nvidia Quadro Mosaic Technology, High Bit Rate 2 |
| Graphics Processor: | NVIDIA Quadro K4000 |
| Height: | 11.1 cm |
| Interfaces: | 2 x DisplayPort ¦ DVI-I (dual link) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Monitors Supported: | 4 |
| Max Resolution: | 3840 x 2160 at 60 Hz |
| Max Resolution Details: | DVI: 2560 x 1600 / DisplayPort: 3840 x 2160 |
| OS Required: | Red Hat Enterprise Linux Desktop 5, Microsoft Windows 7 Professional (32/64 bits), Red Hat Enterprise Linux Desktop 6, Windows 8 Pro 64-bit Edition, SUSE Linux Enterprise Desktop 11 64-bit |
| Power Consumption Operational: | 80 Watt |
| RAMDAC: | 400 MHz |
| Size: | 3 GB |
| Technology: | GDDR5 SDRAM |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="The abbreviation API stands for Application Programming Interface and is a collection of commands, protocols, functions and objects." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">API</a> Supported: | DirectX 11, OpenCL, DirectCompute 5.0, OpenGL 4.3 |
|---|---|
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bandwidth is a key figure in signal processing and is used in various areas of computer science and physics to describe the frequency range." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">Bandwidth</a>: | 134 GBps |
| Bus Type: | PCI Express 2.0 x16 |
| Bus Width: | 192-bit |
| CUDA Cores: | 768 |
| Depth: | 24.1 cm |
| Designed For: | HP Workstation Z220, Z420, Z620, Z820 |
| Device Type: | Graphics card |
| Effective Clock Speed: | 2.8 GHz |
| Features: | Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, Nvidia CUDA technology, Shader Model 5.0, Kepler GPU Architecture, Multi-Stream Transport, Nvidia Quadro Mosaic Technology, High Bit Rate 2 |
| Graphics Processor: | NVIDIA Quadro K4000 |
| Height: | 11.1 cm |
| Interfaces: | 2 x DisplayPort ¦ DVI-I (dual link) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Monitors Supported: | 4 |
| Max Resolution: | 3840 x 2160 at 60 Hz |
| Max Resolution Details: | DVI: 2560 x 1600 / DisplayPort: 3840 x 2160 |
| OS Required: | Red Hat Enterprise Linux Desktop 5, Microsoft Windows 7 Professional (32/64 bits), Red Hat Enterprise Linux Desktop 6, Windows 8 Pro 64-bit Edition, SUSE Linux Enterprise Desktop 11 64-bit |
| Power Consumption Operational: | 80 Watt |
| RAMDAC: | 400 MHz |
| Size: | 3 GB |
| Technology: | GDDR5 SDRAM |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: