Aruba 874253-B21
HPE 100GbE 1p QSFP28 MCX515A Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.3by, IEEE 802.3-2012 |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, WEEE 2012/19/EU |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | HPE J2000 Dual IOM 2x100GbE NVMe-oF SFF JBOF Storage, J2000 Dual IOM 6x100GbE NVMe-oF SFF JBOF Storage ¦ HPE Apollo 4200 Gen10, 4200 Gen10 for HPE Ezmeral Container Platform, 4200 Gen10 for HPE Ezmeral Tracking ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution wit |
| Device Type: | Network adapter |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 1 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Ports: | 100 Gigabit QSFP28 x 1 |
| Power Consumption Operational: | 15.1 Watt |
| Processor: | 1 x Mellanox ConnectX-5 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.3by, IEEE 802.3-2012 |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, WEEE 2012/19/EU |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Designed For: | HPE J2000 Dual IOM 2x100GbE NVMe-oF SFF JBOF Storage, J2000 Dual IOM 6x100GbE NVMe-oF SFF JBOF Storage ¦ HPE Apollo 4200 Gen10, 4200 Gen10 for HPE Ezmeral Container Platform, 4200 Gen10 for HPE Ezmeral Tracking ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution wit |
| Device Type: | Network adapter |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 1 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Ports: | 100 Gigabit QSFP28 x 1 |
| Power Consumption Operational: | 15.1 Watt |
| Processor: | 1 x Mellanox ConnectX-5 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: