Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, ACA TS001, EMC, ICES-003 Class A, EN 60825, FDA, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, AS/NZS 60950, IEC 60825, VCCI |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3ba, ITU-T Y.1731 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.93 cm |
| Designed For: | Cisco ASR 9001, 9001-S, 9006, 9006 Chassis, 9006 DC Chasis V2, 9006 with PEM Version 2, 9010, 9010 for High Scale, 9010 with PEM Version 2 |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Flow control, full duplex capability, MPLS support, Quality of Service (QoS), NetFlow, Virtual Circuit Connectivity Verification (VCCV) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 36.83 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X - SFP/SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | Cisco IOS XR 6.2.1 |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 48 |
| Version: | original |
| Weight: | 12.7 kg |
| Width: | 4.14 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, ACA TS001, EMC, ICES-003 Class A, EN 60825, FDA, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, AS/NZS 60950, IEC 60825, VCCI |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3ba, ITU-T Y.1731 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.93 cm |
| Designed For: | Cisco ASR 9001, 9001-S, 9006, 9006 Chassis, 9006 DC Chasis V2, 9006 with PEM Version 2, 9010, 9010 for High Scale, 9010 with PEM Version 2 |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Flow control, full duplex capability, MPLS support, Quality of Service (QoS), NetFlow, Virtual Circuit Connectivity Verification (VCCV) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 36.83 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X - SFP/SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | Cisco IOS XR 6.2.1 |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 48 |
| Version: | original |
| Weight: | 12.7 kg |
| Width: | 4.14 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: