Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bandwidth is a key figure in signal processing and is used in various areas of computer science and physics to describe the frequency range." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">Bandwidth</a>: | 89 GBps |
|---|---|
| Bus Type: | MXM 3.0 Type B |
| Bus Width: | 256-bit |
| CUDA Cores: | 336 |
| Core Clock: | 600 MHz |
| Designed For: | HPE ProLiant DL388p Gen8 Base, ML350p Gen8, ML350p Gen8 Base, ML350p Gen8 Entry, ML350p Gen8 Performance, ML350p Gen8 Special Server, WS460c Gen8 |
| Device Type: | Graphics card |
| Features: | Digital Vibrance Control (DVC) 3.0 Technology, Nvidia CUDA technology, Shader Model 5.0, integrated MPEG-2 decoder, Multi-stream hardware H.264 encoder, OpenGL Quad Buffered Stereo Support |
| Graphics Processor: | NVIDIA Quadro K4000M |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Resolution: | 2560 x 1600 |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Desktop 11, Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Windows 8 (32/64 bits) |
| Power Consumption Operational: | 100 Watt |
| Size: | 3 GB |
| Software Included: | HP Installer Kit for Linux |
| Stream Processors: | 960 |
| Technology: | GDDR5 SDRAM |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| <a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bandwidth is a key figure in signal processing and is used in various areas of computer science and physics to describe the frequency range." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">Bandwidth</a>: | 89 GBps |
|---|---|
| Bus Type: | MXM 3.0 Type B |
| Bus Width: | 256-bit |
| CUDA Cores: | 336 |
| Core Clock: | 600 MHz |
| Designed For: | HPE ProLiant DL388p Gen8 Base, ML350p Gen8, ML350p Gen8 Base, ML350p Gen8 Entry, ML350p Gen8 Performance, ML350p Gen8 Special Server, WS460c Gen8 |
| Device Type: | Graphics card |
| Features: | Digital Vibrance Control (DVC) 3.0 Technology, Nvidia CUDA technology, Shader Model 5.0, integrated MPEG-2 decoder, Multi-stream hardware H.264 encoder, OpenGL Quad Buffered Stereo Support |
| Graphics Processor: | NVIDIA Quadro K4000M |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Resolution: | 2560 x 1600 |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Desktop 11, Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Windows 8 (32/64 bits) |
| Power Consumption Operational: | 100 Watt |
| Size: | 3 GB |
| Software Included: | HP Installer Kit for Linux |
| Stream Processors: | 960 |
| Technology: | GDDR5 SDRAM |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: