Lenovo 4XC7A08249
ThinkSystem Mellanox ConnectX-4 Lx 10/25GbE SFP28 2-port PCIe Ethernet Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Jumbo frame size: 9600 ¦ Number of virtual functions: 256 ¦ Number of physical functions: 16 |
|---|---|
| Compliant Standards: | VCCI, CB, EMC, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3by |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 25 Gbps |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile HX5530 Appliance 7Z82 ¦ Lenovo ThinkAgile HX5531 Certified Node 7Z84 ¦ Lenovo ThinkAgile HX7530 Appliance 7Z82 ¦ Lenovo ThinkAgile HX7531 Certified Node 7Z84 ¦ Lenovo ThinkAgile VX2330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3330 Appliance |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MPLS support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), Energy Ef |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP28 |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, uDAPL, SMB, NFS |
| Ports: | 10Gb Ethernet / 25Gb Ethernet SFP28 x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| Warnings: | Warnings Adapter International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter International.pdf |
| Capacity: | Jumbo frame size: 9600 ¦ Number of virtual functions: 256 ¦ Number of physical functions: 16 |
|---|---|
| Compliant Standards: | VCCI, CB, EMC, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3az, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3by |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 25 Gbps |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile HX5530 Appliance 7Z82 ¦ Lenovo ThinkAgile HX5531 Certified Node 7Z84 ¦ Lenovo ThinkAgile HX7530 Appliance 7Z82 ¦ Lenovo ThinkAgile HX7531 Certified Node 7Z84 ¦ Lenovo ThinkAgile VX2330 Appliance 7Z62 ¦ Lenovo ThinkAgile VX3330 Appliance |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MPLS support, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), Energy Ef |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet - SFP28 |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, uDAPL, SMB, NFS |
| Ports: | 10Gb Ethernet / 25Gb Ethernet SFP28 x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
Michael Holste is your contact person for: