Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IBTA 1.2 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, InfiniBand, 40 Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | InfiniBand FDR Link support |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 40Gb Ethernet / InfiniBand FDR - QSFP |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008 R2, CentOS 5.4, Red Hat Enterprise Linux 6, CentOS 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP3, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 40Gb Ethernet / Infiniband FDR QSFP x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | IBTA 1.2 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, InfiniBand, 40 Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | InfiniBand FDR Link support |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 40Gb Ethernet / InfiniBand FDR - QSFP |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008 R2, CentOS 5.4, Red Hat Enterprise Linux 6, CentOS 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 10 SP3, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 40Gb Ethernet / Infiniband FDR QSFP x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: