Aruba 665240-B21
HP Ethernet 1Gb 4-Port 366FLR Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | UL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, RoHS, FCC Part 15 A, ICES, VCCI V-3 Class A ITE |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 11.75 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen9 for Google ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL120 Gen10, DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO) |
| Height: | 7.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.1 x4 |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Storage Server 2008 Embedded, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2008 Enterprise, Microsoft Windows Server 2008 Standard, Microsoft Windows Web Ser |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 4 |
| Processor: | 1 x Intel I350 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | UL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, RoHS, FCC Part 15 A, ICES, VCCI V-3 Class A ITE |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 11.75 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen9 for Google ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL120 Gen10, DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO) |
| Height: | 7.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.1 x4 |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Storage Server 2008 Embedded, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2008 Enterprise, Microsoft Windows Server 2008 Standard, Microsoft Windows Web Ser |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 4 |
| Processor: | 1 x Intel I350 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: