Aruba 817745-B21
HPE Ethernet 10GB 2-Port 562FLR-T Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | WHQL, WEEE, RoHS |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL120 Gen10, DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, DL180 Gen10 SMB, DL20 Gen10, DL20 |
| Device Type: | Network adapter |
| Expansion Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Features: | Firewall protection, wake on LAN (WOL), IPv6 support, Jumbo Frames support, IPv4 support, PXE support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), secure boot, Network Partitioning (NPAR), HPE Sea of Sensors 3D, IPv6 accelerat |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x4 |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 10.5 Watt |
| Processor: | 1 x Intel X550-AT2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | WHQL, WEEE, RoHS |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL120 Gen10, DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, DL180 Gen10 SMB, DL20 Gen10, DL20 |
| Device Type: | Network adapter |
| Expansion Slots: | 1 x FlexibleLOM |
| Features: | Firewall protection, wake on LAN (WOL), IPv6 support, Jumbo Frames support, IPv4 support, PXE support, Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), TCP Segmentation Offload (TSO), secure boot, Network Partitioning (NPAR), HPE Sea of Sensors 3D, IPv6 accelerat |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x4 |
| Interfaces: | 2 x 10Gb Ethernet - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 10.5 Watt |
| Processor: | 1 x Intel X550-AT2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: