Aruba AJ764A
HP StorageWorks Dual Channel 8 Gb/s 82Q PCI-E-to-Fibre Channel Host Bus Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x8 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 1040 Dual Controller SFF Bundle, P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL120 G7, DL120 G7 Base, DL120 G7 Entry, DL120 G7 Performance, DL160 Gen8, DL160 Gen8 |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Features: | Auto-negotiation |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003, SunSoft Solaris 10, Red Hat Enterprise Linux 4 for x86/ AMD64/ EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 10 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Enterprise Linux 5 for Intel |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x8 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 1040 Dual Controller SFF Bundle, P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL120 G7, DL120 G7 Base, DL120 G7 Entry, DL120 G7 Performance, DL160 Gen8, DL160 Gen8 |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Features: | Auto-negotiation |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003, SunSoft Solaris 10, Red Hat Enterprise Linux 4 for x86/ AMD64/ EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 10 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Enterprise Linux 5 for Intel |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: