Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.5 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 2040 SAS Dual Controller LFF Storage, P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL165 G7, DL165 G7 Base, DL165 G7 Entry, DL165 |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 93% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket, 8 Gb SFP+ |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 1 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003, SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2003 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 R2, Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows S |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.5 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 2040 SAS Dual Controller LFF Storage, P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL165 G7, DL165 G7 Base, DL165 G7 Entry, DL165 |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 93% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket, 8 Gb SFP+ |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 1 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003, SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2003 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 R2, Red Hat Enterprise Linux 5, Microsoft Windows S |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: