Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1as, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg, IEEE 802.1Qbh |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 10Gb Converged Enhanced Ethernet (CEE) |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4510 Gen10 ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL320e Gen8, DL320e Gen8 Base, DL320e Gen8 Entry, DL320e Gen8 Performance, D |
| Device Type: | Network adapter |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 20.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10GBASE-SR - SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | iSCSI |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux |
| PCI Specification Revision: | PCI 2.0 |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Version: | original |
| Weight: | 450 g |
| Width: | 7.62 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1as, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbg, IEEE 802.1Qbh |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 10Gb Converged Enhanced Ethernet (CEE) |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4510 Gen10 ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL320e Gen8, DL320e Gen8 Base, DL320e Gen8 Entry, DL320e Gen8 Performance, D |
| Device Type: | Network adapter |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 20.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 10GBASE-SR - SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | iSCSI |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux |
| PCI Specification Revision: | PCI 2.0 |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 2 |
| Version: | original |
| Weight: | 450 g |
| Width: | 7.62 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: