Cisco UCSC-PCIE-BD32GF
Emulex LPe32002-M2 - Host bus adapter - PCIe 3.0 x8 - 32Gb Fibre Channel x 2 - for UCS C240 M5, SmartPlay Select C220 M5, SmartPlay Select C220 M5SX
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | CSA, UL, FCC, TUV Bauart, BSMI Class A, ICES Class A, VCCI Class A, MSIP Class A, China RoHS, RCM, EU RoHS |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 32Gb Fibre Channel Gen 6 (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 28.05 Gbps |
| Designed For: | Cisco UCS C220 M5SX SFF, C240 M5 LFF Rack Server, C240 M5 SFF Rack Server, C460 M4 Rack Server for SAP HANA Scale-Up (Tracer), Smart Play 8 C240 M4 SFF Entry Plus (Tracer), Smart Play C220 M4 SFF Performance, SmartPlay Select C220 M4 Storage Bundle 5, Sma |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Fibre Channel: | FC-DA, FC-FS, FC-GS-2, FC-GS-3, FC-GS-4, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-Tape, FCP-4, FCP-2, FC-PI-2, FC-GS-5, FCP-3, FC-PI-4, FC-FS-3, FC-GS-6, FC-PI-3, FC-HBA, FC-PI-5, FC-LS-2, FC-DA-2, SSC-2, SBC-2, SPC-3, FC-PI-6, SBC-3, SPC-4, SSC-4, SSC-3 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.891 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 32Gb Fibre Channel - LC multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows, Red Hat Enterprise Linux, VMware vShpere |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 32Gb Fibre Channel x 2 |
| Processor: | 1 x XE501 |
| Version: | original |
| Width: | 16.764 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | CSA, UL, FCC, TUV Bauart, BSMI Class A, ICES Class A, VCCI Class A, MSIP Class A, China RoHS, RCM, EU RoHS |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 32Gb Fibre Channel Gen 6 (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 28.05 Gbps |
| Designed For: | Cisco UCS C220 M5SX SFF, C240 M5 LFF Rack Server, C240 M5 SFF Rack Server, C460 M4 Rack Server for SAP HANA Scale-Up (Tracer), Smart Play 8 C240 M4 SFF Entry Plus (Tracer), Smart Play C220 M4 SFF Performance, SmartPlay Select C220 M4 Storage Bundle 5, Sma |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Fibre Channel: | FC-DA, FC-FS, FC-GS-2, FC-GS-3, FC-GS-4, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-Tape, FCP-4, FCP-2, FC-PI-2, FC-GS-5, FCP-3, FC-PI-4, FC-FS-3, FC-GS-6, FC-PI-3, FC-HBA, FC-PI-5, FC-LS-2, FC-DA-2, SSC-2, SBC-2, SPC-3, FC-PI-6, SBC-3, SPC-4, SSC-4, SSC-3 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.891 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 2 x 32Gb Fibre Channel - LC multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows, Red Hat Enterprise Linux, VMware vShpere |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 32Gb Fibre Channel x 2 |
| Processor: | 1 x XE501 |
| Version: | original |
| Width: | 16.764 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: