Cisco UCSC-PCIE-C40Q-03
Cisco UCS Virtual Interface Card 1385 - Network adapter - PCIe 3.0 x16 - 40 Gigabit QSFP+ x 2 - for P/N UCSC-C220-M5L, UCSC-C220-M5SN, UCSC-C240-M5L, UCSC-C240-M5SN, UCSC-C480-M5
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Jumbo frame size: 9000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1BR |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 16.76 cm |
| Designed For: | P/N: UCSC-C220-M5L, UCSC-C220-M5SN, UCSC-C220-M5SX, UCSC-C240-M5L, UCSC-C240-M5S, UCSC-C240-M5SN, UCSC-C240-M5SX, UCSC-C480-M5 |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, FCoE support |
| Fibre Channel: | FCP |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Performance: | Throughput: 80 Gbps |
| Ports: | 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 6.35 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Capacity: | Jumbo frame size: 9000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1BR |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 16.76 cm |
| Designed For: | P/N: UCSC-C220-M5L, UCSC-C220-M5SN, UCSC-C220-M5SX, UCSC-C240-M5L, UCSC-C240-M5S, UCSC-C240-M5SN, UCSC-C240-M5SX, UCSC-C480-M5 |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, FCoE support |
| Fibre Channel: | FCP |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Performance: | Throughput: 80 Gbps |
| Ports: | 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 6.35 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: