Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Features: | Auto-negotiation |
| Height: | 11.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel - backplane |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 10.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Features: | Auto-negotiation |
| Height: | 11.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel - backplane |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 10.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: