HPE 458492-B21
HPE NC382T PCI Express Dual Port Multifunction Gigabit Server Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x4 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, VCCI, ICES-003, UL 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, EMC, MIC, FCC CFR47 Part 15 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL120 G7, DL120 G7 Base, DL120 G7 Entry, DL120 G7 Performance, DL160 G5p Special Server, DL160 G6 Special Server, DL160se G6, DL165 G6, DL165 G7, DL165 G7 Performance, DL165 G7 Special Server, DL |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 2 x network - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| RAM: | 192 KB |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| Width: | 6.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x4 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, VCCI, ICES-003, UL 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, EMC, MIC, FCC CFR47 Part 15 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL120 G7, DL120 G7 Base, DL120 G7 Entry, DL120 G7 Performance, DL160 G5p Special Server, DL160 G6 Special Server, DL160se G6, DL165 G6, DL165 G7, DL165 G7 Performance, DL165 G7 Special Server, DL |
| Device Type: | Network adapter - 2 ports |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express x4 |
| Interfaces: | 2 x network - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP |
| RAM: | 192 KB |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| Width: | 6.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: