HPE 652497-B21
HP Ethernet 1Gb 2-Port 361T Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x4 - low-profile |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, UL, VCCI Class B ITE, CISPR 22 Class B, DOC-B, EN 60950, UL 1950, VCCI-II, WHQL, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, MIC Class B, WEEE, RoHS, BSMI Class A |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 13.5 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen10 ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, DL180 Gen10 SMB, DL20 |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Auto-negotiation, wake on LAN (WOL), network fault tolerance (NFT), Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Energy Efficient Ethernet |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008, Oracle Solaris 10, Red Hat Enterprise Linux 6.1, VMware ESX 4.1, VMware ESXi 4.1, VMware ESXi 5, Red Hat Enterprise Linux 5.7, Citrix XenServer 6.0 |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 2 |
| Processor: | 1 x Intel I350 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Cabling Type: | Ethernet 10Base-T, Ethernet 100Base-TX, Ethernet 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 2.0 x4 - low-profile |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, UL, VCCI Class B ITE, CISPR 22 Class B, DOC-B, EN 60950, UL 1950, VCCI-II, WHQL, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, MIC Class B, WEEE, RoHS, BSMI Class A |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 13.5 cm |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen10 ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL180 Gen10, DL180 Gen10 Entry, DL180 Gen10 SMB, DL20 |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Auto-negotiation, wake on LAN (WOL), network fault tolerance (NFT), Jumbo Frames support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Energy Efficient Ethernet |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 |
| Interfaces: | 2 x 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows HPC Server 2008, Oracle Solaris 10, Red Hat Enterprise Linux 6.1, VMware ESX 4.1, VMware ESXi 4.1, VMware ESXi 5, Red Hat Enterprise Linux 5.7, Citrix XenServer 6.0 |
| PCI Specification Revision: | PCIe 2.0 |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 2 |
| Processor: | 1 x Intel I350 |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: