Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbg |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, UL, VCCI, C-Tick, BSMI, RoHS, KCC, Directive 2011/65/EU, MSA SFF-8431 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 16.7 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Flow control, VLAN support, packet filtering, IPv6 support, TCP/IP offloading, QoS, VMDq, IPv4 support, teaming support, PXE support, LSO, GSO, RSS, SR-IOV, DCB, ALB, TSO, checksum offload support, UDP/IP offloading, WDT, iSCSI boot |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.87 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 4 x 10GBase-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI, SMB, NFS |
| OS Required: | Linux Kernel 2.6, Microsoft Windows Server 2008 R2 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2012 x64 Edition, Linux Kernel 3.x, Microsoft Windows Server 2012 R2 x64 Edition, VMware ESXi 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4, VMware ESXi 6.0, SuSE Linux En |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Adapter PCI International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter PCI International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1as, IEEE 802.1Qbg |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, UL, VCCI, C-Tick, BSMI, RoHS, KCC, Directive 2011/65/EU, MSA SFF-8431 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 16.7 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Flow control, VLAN support, packet filtering, IPv6 support, TCP/IP offloading, QoS, VMDq, IPv4 support, teaming support, PXE support, LSO, GSO, RSS, SR-IOV, DCB, ALB, TSO, checksum offload support, UDP/IP offloading, WDT, iSCSI boot |
| Form Factor: | Plug-in card - low profile |
| Height: | 6.87 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Interfaces: | 4 x 10GBase-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI, SMB, NFS |
| OS Required: | Linux Kernel 2.6, Microsoft Windows Server 2008 R2 x64 Edition, Microsoft Windows Server 2012 x64 Edition, Linux Kernel 3.x, Microsoft Windows Server 2012 R2 x64 Edition, VMware ESXi 5.5, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4, VMware ESXi 6.0, SuSE Linux En |
| Ports: | 10Gb Ethernet x 4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: