Mellanox MCP1600-E002E30
Mellanox Passive Copper cable, IB EDR, up to 100Gb/s, QSFP28, 2m, Black, 30AWG
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| American Wire Gauge (AWG): | 30 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connector: | QSFP28 |
| Connector (Second End): | QSFP28 |
| Features: | Halogen-free, passive cable, lead-free |
| Jacket Material: | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Length: | 2 m |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network Cable Type: | 100GBase direct attach cable - SFF-8665/SFF-8636 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| Warnings: | Warnings Cables International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Cables International.pdf |
| American Wire Gauge (AWG): | 30 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connector: | QSFP28 |
| Connector (Second End): | QSFP28 |
| Features: | Halogen-free, passive cable, lead-free |
| Jacket Material: | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Length: | 2 m |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network Cable Type: | 100GBase direct attach cable - SFF-8665/SFF-8636 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
Sven Lembke is your contact person for: