LevelOne 57301407
LevelOne FCS-4103 PT IP Network Camera, 4-Megapixel, 802.3af PoE, 150Mbps Wireless 802.11n, IR LEDs, two-way audio
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Alarm Inputs Qty: | 1 |
|---|---|
| Alarm Outputs Qty: | 1 |
| Audio Formats: | G.726, G.711, G.722.1, MP2L2 |
| Audio Support: | Yes: two-way audio capability |
| Camera Mount Type: | Ceiling mount |
| Colour: | White |
| Compliant Standards: | ISO 9001, ISO 14001, FCC, IEEE 802.3af, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired, wireless |
| Depth: | 8.708 cm |
| Device Type: | Surveillance camera |
| Digital Video Format: | MPEG-4, MJPEG, H.264, H.264+ |
| Features: | Backlight Compensation (BLC), IR filter, sharpness control, saturation control, brightness control, contrast control, image flip, image mirror, Wide Dynamic Range (WDR), Privacy Mask Function, PSIA, Wi-Fi Protected Setup (WPS), tamper-detection, LED indic |
| Focal Length: | 4 mm |
| Height: | 11.993 cm |
| Horizontal Field of View (degree): | 83 |
| Included Accessories: | Ceiling mount bracket |
| Infrared Distance: | 10 m |
| Lens Iris: | F/2.0 |
| Manufacturer: | LevelOne |
| Max Digital Video Resolution: | 2688 x 1520 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network Interface: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11n |
| Network Protocols: | DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, NTP, SMTP, TCP/IP, UDP/IP, ICMP, SNMP, RTSP, RTP, HTTPS, UPnP, IPv6, Bonjour, RTCP, PPPoE, IGMP, QOS, PSIA, CGI |
| Ports: | LAN/power - RJ-45 ¦ Audio line in - terminal block ¦ Audio line out - terminal block |
| Power Device: | 5 Watt |
| Range (degree): | 75 |
| Relative Humidity (operating): | 95% (non-condensing) |
| Type: | 4 MP CMOS 1/3" |
| Version: | original |
| Vertical Field of View (degree): | 83 |
| Video Capture: | 2688 x 1520 @ 20 fps ¦ 1920 x 1080 @ 25 fps ¦ 1280 x 960 @ 25 fps ¦ 1280 x 720 @ 25 fps ¦ 1920 x 1080 @ 30 fps ¦ 1280 x 960 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 30 fps ¦ 352 x 288 @ 25 fps ¦ 640 x 360 @ 25 fps ¦ 352 x 240 @ 30 fps ¦ 640 x 360 @ 30 fps |
| Voltage Required: | DC 12 V / PoE |
| Weight: | 500 g |
| Width: | 11.993 cm |
| GPSR - economic actor: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
| GPSR - EU responsible person: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
| Warnings: | Warnings Accessoires International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accessoires International.pdf |
| Alarm Inputs Qty: | 1 |
|---|---|
| Alarm Outputs Qty: | 1 |
| Audio Formats: | G.726, G.711, G.722.1, MP2L2 |
| Audio Support: | Yes: two-way audio capability |
| Camera Mount Type: | Ceiling mount |
| Colour: | White |
| Compliant Standards: | ISO 9001, ISO 14001, FCC, IEEE 802.3af, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired, wireless |
| Depth: | 8.708 cm |
| Device Type: | Surveillance camera |
| Digital Video Format: | MPEG-4, MJPEG, H.264, H.264+ |
| Features: | Backlight Compensation (BLC), IR filter, sharpness control, saturation control, brightness control, contrast control, image flip, image mirror, Wide Dynamic Range (WDR), Privacy Mask Function, PSIA, Wi-Fi Protected Setup (WPS), tamper-detection, LED indic |
| Focal Length: | 4 mm |
| Height: | 11.993 cm |
| Horizontal Field of View (degree): | 83 |
| Included Accessories: | Ceiling mount bracket |
| Infrared Distance: | 10 m |
| Lens Iris: | F/2.0 |
| Manufacturer: | LevelOne |
| Max Digital Video Resolution: | 2688 x 1520 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network Interface: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11n |
| Network Protocols: | DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, NTP, SMTP, TCP/IP, UDP/IP, ICMP, SNMP, RTSP, RTP, HTTPS, UPnP, IPv6, Bonjour, RTCP, PPPoE, IGMP, QOS, PSIA, CGI |
| Ports: | LAN/power - RJ-45 ¦ Audio line in - terminal block ¦ Audio line out - terminal block |
| Power Device: | 5 Watt |
| Range (degree): | 75 |
| Relative Humidity (operating): | 95% (non-condensing) |
| Type: | 4 MP CMOS 1/3" |
| Version: | original |
| Vertical Field of View (degree): | 83 |
| Video Capture: | 2688 x 1520 @ 20 fps ¦ 1920 x 1080 @ 25 fps ¦ 1280 x 960 @ 25 fps ¦ 1280 x 720 @ 25 fps ¦ 1920 x 1080 @ 30 fps ¦ 1280 x 960 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 30 fps ¦ 352 x 288 @ 25 fps ¦ 640 x 360 @ 25 fps ¦ 352 x 240 @ 30 fps ¦ 640 x 360 @ 30 fps |
| Voltage Required: | DC 12 V / PoE |
| Weight: | 500 g |
| Width: | 11.993 cm |
| GPSR - economic actor: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
| GPSR - EU responsible person: | Digital Data Communications, Deutschland, Im Defdahl 10 F, Dortmund, 44141, info @ digital-data.de |
Carsten Schmidt is your contact person for: