Aruba 488765-B21
HPE SC08GE 2-Ports Ext PCIe x8 SAS Host Bus Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x8 |
| Data Transfer Rate: | 3 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL160se G6, DL165 G6, DL165 G7, DL165 G7 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G5 High Efficiency, DL36 |
| Device Type: | Storage controller - plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Host Bus: | PCIe x8 |
| Interface: | SATA 1.5Gb/s / SAS |
| Interfaces: | 2 x SAS - 26 pin 4x Shielded Mini MultiLane SAS (SFF-8088) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise x64 Edition, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise |
| Supported Devices: | Hard drive, tape drive |
| Version: | original |
| Width: | 1.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express x8 |
| Data Transfer Rate: | 3 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 G6, DL160 G6 Special Server, DL160se G6, DL165 G6, DL165 G7, DL165 G7 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G5 High Efficiency, DL36 |
| Device Type: | Storage controller - plug-in card - low profile |
| Height: | 6.4 cm |
| Host Bus: | PCIe x8 |
| Interface: | SATA 1.5Gb/s / SAS |
| Interfaces: | 2 x SAS - 26 pin 4x Shielded Mini MultiLane SAS (SFF-8088) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition, Microsoft Windows Server 2003 Standard x64 Edition, Microsoft Windows Server 2003 Enterprise x64 Edition, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise |
| Supported Devices: | Hard drive, tape drive |
| Version: | original |
| Width: | 1.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: