Aruba 817749-B21
HPE Ethernet 10/25Gb 2-Port 640FLR-SFP28 Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Jumbo frame size: up to 9.2 KB |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, ICES-003, EN55024, WHQL, EN 60950-1, RoHS, ACA, cTUVus, BSMI Class A, VCCI Class A, EN 55022 Class A |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 25 Gbps |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen9 for Google ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL180 Gen10, DL180 Gen10 Base, DL180 Gen10 E |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, full duplex mode, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, IPv4 support, PXE support, LACP support, LLDP support, Large Send Offload (LSO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, TCP Segmentation Of |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | FlexibleLOM |
| Interfaces: | 2 x 25Gb Ethernet - SFP28 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2012, Oracle Solaris 11.1, Microsoft Windows Server 2012 R2, VMware ESXi 5.5, Ubuntu 14.04, Red Hat Enterprise Linux 7, Red Hat Enterprise Linux 6.6, Red Hat Enterprise Linux 7.1, Citrix XenServer |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Performance: | Bidirectional throughput: 100 Gbps ¦ Bandwidth per port: 50 Gbps |
| Ports: | 25 Gigabit Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 9.7 Watt |
| Processor: | 1 x Mellanox Technologies Mellanox ConnectX-4 Lx |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Capacity: | Jumbo frame size: up to 9.2 KB |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, ICES-003, EN55024, WHQL, EN 60950-1, RoHS, ACA, cTUVus, BSMI Class A, VCCI Class A, EN 55022 Class A |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 25 Gbps |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen9 for Google ¦ HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10, Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL180 Gen10, DL180 Gen10 Base, DL180 Gen10 E |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, full duplex mode, TCP/IP offloading, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, IPv4 support, PXE support, LACP support, LLDP support, Large Send Offload (LSO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, TCP Segmentation Of |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% |
| Interface (Bus) Type: | FlexibleLOM |
| Interfaces: | 2 x 25Gb Ethernet - SFP28 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2012, Oracle Solaris 11.1, Microsoft Windows Server 2012 R2, VMware ESXi 5.5, Ubuntu 14.04, Red Hat Enterprise Linux 7, Red Hat Enterprise Linux 6.6, Red Hat Enterprise Linux 7.1, Citrix XenServer |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Performance: | Bidirectional throughput: 100 Gbps ¦ Bandwidth per port: 50 Gbps |
| Ports: | 25 Gigabit Ethernet x 2 |
| Power Consumption Operational: | 9.7 Watt |
| Processor: | 1 x Mellanox Technologies Mellanox ConnectX-4 Lx |
| Remote Management Protocol: | SNMP |
| Status Indicators: | Link/activity |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: