Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IPv4 routes: 64000 ¦ IPv6 routes: 32000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Adjacency entries: 64000 ¦ ACL: 16000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, ETSI, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A, CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, CNS 13438(95) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.37 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 7700 18 Slot Chassis, 7700 18-Slot Switch 220 Gbps/Slot Fabric Module, 7700 2 Slot Chassis, 7700 6 Slot Chassis, 7702, 7706, 7710, 7710 Bundle |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Packaged Quantity: | 2 (specifications are for single item) |
| Performance: | Forwarding performance: 1.44 Bpps |
| Ports: | 40 Gigabit QSFP+ x 24 |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Version: | original |
| Weight: | 7.7 kg |
| Width: | 40.39 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Capacity: | IPv4 routes: 64000 ¦ IPv6 routes: 32000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Adjacency entries: 64000 ¦ ACL: 16000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, ETSI, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 A, CSA C22.2 No. 60950-1, VCCI Class A, CNS 13438(95) |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 55.37 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 7700 18 Slot Chassis, 7700 18-Slot Switch 220 Gbps/Slot Fabric Module, 7700 2 Slot Chassis, 7700 6 Slot Chassis, 7702, 7706, 7710, 7710 Bundle |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Packaged Quantity: | 2 (specifications are for single item) |
| Performance: | Forwarding performance: 1.44 Bpps |
| Ports: | 40 Gigabit QSFP+ x 24 |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Version: | original |
| Weight: | 7.7 kg |
| Width: | 40.39 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: