Cisco SM-X-16FXS/2FXO
Cisco High-Density Analog Voice Service Module SM-X-16-FXS/2FXO - Expansion module - FXS x 16 + FXO x 2 - for Cisco 4451-X, Integrated Services Router 4331, 4351
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 22 Class B, CISPR 24, EN55024, EN50082-1, EN55022 Class B, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, CS-03, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, TBR21, AS/NZS 3548 Class A, VCCI V-3, TIA/EIA/IS-968, GR-1089-COR |
|---|---|
| Compliant Standards: | G.711, G.729a, G.726 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 19.3 cm |
| Designed For: | Cisco 4451-X, 4451-X Application Experience, 4451-X Integrated Services Router, 4451-X Integrated Services Router Security Bundle, 4451-X Integrated Services Router Voice and Video Bundle, 4451-X Integrated Services Router Voice Security Bundle ¦ Cisco In |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | RADIUS support, Digital Signal Processing, Hot Standby Router Protocol (HSRP) support, support for Online Insertion and Removal (OIR), FXS-E (extended loops) support, FXO failover bypass ports |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.02 cm |
| Interfaces: | 16 x FXS - RJ-21 ¦ 2 x FXO - RJ-21 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | DHCP, DNS, RTP, RTCP |
| Ports: | FXS x 16 + FXO x 2 |
| Power Consumption Operational: | 70.32 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, TFTP |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 900 g |
| Width: | 18.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 22 Class B, CISPR 24, EN55024, EN50082-1, EN55022 Class B, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, CS-03, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, TBR21, AS/NZS 3548 Class A, VCCI V-3, TIA/EIA/IS-968, GR-1089-COR |
|---|---|
| Compliant Standards: | G.711, G.729a, G.726 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 19.3 cm |
| Designed For: | Cisco 4451-X, 4451-X Application Experience, 4451-X Integrated Services Router, 4451-X Integrated Services Router Security Bundle, 4451-X Integrated Services Router Voice and Video Bundle, 4451-X Integrated Services Router Voice Security Bundle ¦ Cisco In |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | RADIUS support, Digital Signal Processing, Hot Standby Router Protocol (HSRP) support, support for Online Insertion and Removal (OIR), FXS-E (extended loops) support, FXO failover bypass ports |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.02 cm |
| Interfaces: | 16 x FXS - RJ-21 ¦ 2 x FXO - RJ-21 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | DHCP, DNS, RTP, RTCP |
| Ports: | FXS x 16 + FXO x 2 |
| Power Consumption Operational: | 70.32 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, TFTP |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 900 g |
| Width: | 18.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: